Jakiś czas temu pisaliśmy na tym blogu na temat windykacji w Niemczech. Pora na naszego kolejnego sąsiada – Rosję.
Rosja jest dla Polski jednym z najważniejszych rynkiem eksportowym spoza Unii Europejskiej. Ostatnie wydarzenia polityczne oraz ich skutki gospodarcze sprawiają jednak, że coraz więcej polskich firm doświadcza trudności we współpracy z rosyjskimi partnerami oraz z odzyskiwaniem należności od nich.
Napięcie polityczne, problemy gospodarcze takie, jak spadek wartości rubla czy regulacje bankowe dotyczące wykonywania przelewów zagranicznych mogą pogorszyć relacje biznesowe między polskimi i rosyjskimi kontrahentami oraz spowodować problemy z płatnościami za faktury. Wierzyciele, którzy chcą odzyskać należne pieniądze muszą brać pod uwagę kilka czynników, m.in.:
- konieczność sformalizowania relacji biznesowych: należy podpisać umowę o współpracy z rosyjską firmą i inne dokumenty transakcyjne oraz posiadać ich oryginały. Świadczą one o istnieniu zobowiązania i są podstawą do odzyskania należności;
- skłonność niektórych firm do oszukiwania: działają jako tzw. firmy-słupy, a celem ich działalności jest wyłudzanie pieniędzy – współpraca z nimi niesie spore ryzyko utraty należności;
- niektóre firmy podają niski kapitał zakładowy, dzięki czemu już na samym początku działalności „zabezpieczają” swoje środki przed możliwością windykacji;
- różnice kulturowe i językowe.
Jak odzyskać należności?
Najbezpieczniejszym sposobem odzyskania należności jest powierzenie sprawy wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej, która zna realia rosyjskiego rynku i potrafi skutecznie odzyskiwać należności na tym terenie. Przy wyborze firmy warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie w odzyskiwaniu należności w Rosji oraz działalność w międzynarodowym środowisku, np. w organizacjach branżowych. Taka firma powinna mieć swój oddział w Rosji lub współpracować z rzetelnymi partnerami w tym kraju. Warto wybrać firmę, która pobiera wynagrodzenie w modelu success fee, czyli po pozytywnym zakończeniu sprawy.
Niekiedy polscy przedsiębiorcy decydują się na przekazanie sprawy bezpośrednio do rosyjskiej firmy windykacyjnej, jednak wybierając takie rozwiązanie muszą liczyć się z ryzykiem utraty kontroli nad postępowaniem. Ponadto nieznani zagraniczni windykatorzy mogą stosować pozaprawne metody odzyskiwania pieniędzy – w takiej sytuacji polscy zleceniodawcy narażają się na utratę należności oraz konsekwencje karno-prawne.
Warto pamiętać o możliwości zawarcia ugody pozasądowej, która jest swego rodzaju porozumieniem dotyczącym spłaty zadłużenia pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Ugoda może być zawarta przed rozpoczęciem windykacji polubownej, w jej trakcie lub po jej zakończeniu.
O czym należy pamiętać?
- Regulacje bankowe dotyczące wykonywania przelewów zagranicznych w Rosji wymagają posiadania oryginałów dokumentów transakcyjnych, takich jak umowa czy faktura.
- Płatności za faktury są zwykle dokonywane przelewem bankowym. Wierzyciele muszą zatem sformalizować relacje biznesowe: posiadanie dokumentów transakcyjnych świadczy o istnieniu zobowiązania i jest niezbędne w procesie odzyskania należności.
- Zdobycie informacji o kontrahencie: pełnych danych kontaktowych, adresu siedziby, numeru identyfikacyjnego VAT ułatwi proces odzyskiwania należności.
- Podpisanie umowy o współpracy opartej na prawie rosyjskim ułatwi i przyspieszy windykację – pozwoli od razu skierować sprawę do egzekucji w Rosji i ominąć procedury takie, jak rozpatrzenie sprawy przez polski sąd, uzyskanie wyroku w Polsce, uprawomocnienie go i nadanie mu klauzuli wykonalności.
- Proces windykacji w Rosji może trwać do 10 miesięcy.
- Najlepiej rozpocząć proces odzyskiwania należności przed upływem okresu przedawnienia, który ogólnie wynosi trzy lata, a w przypadku usług transportu – rok. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy jest trudniejsze – dłużnicy mogą starać się o oddalenie sprawy ze względu na upływ terminu przedawnienia.
- Koszty windykacji na terenie Rosji są pokrywane przez wierzyciela, chyba że zapisy w umowie między wierzycielem i dłużnikiem świadczą inaczej.
- W Rosji płacenie odsetek od należności nie jest powszechną praktyką.
- Ze względu na rozmiar kraju wizyty terenowe są stosowane bardzo rzadko.
Przedsiębiorcy powinni chronić swój biznes dzięki sprawdzaniu wiarygodności rosyjskich kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy. W tym celu mogą:
- zamówić raport gospodarczy: najbezpieczniej jest powierzyć to zadanie firmie windykacyjnej znającej rosyjskie realia i potrafiącej uzyskać rzetelne informacje na temat danej firmy,
- sprawdzić informacje o kliencie dostępne w Internecie: należy zwrócić uwagę na wiarygodność źródeł,
- uzyskać informacje od kontrahentów z branży klienta.
Prowadzenie działalności na zagranicznych rynkach jest dużą szansą dla polskich firm. Jednak z powodu trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej na rynkach takich, jak Rosja, przedsiębiorcy muszą liczyć się z wyższym ryzykiem wystąpienia utrudnień w spłacie należności oraz odzyskiwania ich. Dlatego warto odpowiednio sprawdzić kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy oraz zabezpieczyć oryginały dokumentów transakcyjnych. Takie działania pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z płatnościami i pozwolą firmie zachować płynność finansową.